Od Ostravy po Plzeň. Přes 5 000 běžců oslavilo výročí republiky pohybem

To byla panečku oslava! Čtyřiačtyřicet závodů po celé zemi, ve městech i v malých vesničkách. Sokolský běh republiky rozhýbal přes 5 000 běžců všech věkových kategorií. Neběželo se ale jen v Česku, přidalo se i San Francisco, Washington, Ottawa a španělské Cabo Roig. Slavit pohybem se tak mohlo skutečně kdokoliv.

Sluncem zalitá republika se 28. října ve 14 hodin rozběhla, aby si připomněla své výročí a navázala na více než stoletou sokolskou tradici z podzimu roku 1919. Tehdy, při příležitosti prvního výročí vzniku Československa, připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast co největšího počtu sokolů a sokolek tzv. rozestavný běh s cílem v Praze.

První ročník měl před 102 lety 8 500 účastníků. Letos to bylo více než 5000 nadšených závodníků po celém světě a možná v nadcházejících ročnících překročíme i magickou hranici z meziválečného období. Sokolský běh republiky je ale v první řadě radostí z pohybu a oslavou významného okamžiku v dějinách naší země.

Podobně to vidí i Vít Vojtěch, vedoucí strategického marketingu PENNY, partnera Sokolského běhu republiky. „Rozhodli jsme se podpořit Sokolský běh republiky, protože reprezentuje hodnoty, které nám jsou blízké, tedy českost, tradici, respekt k historii i osobnostem českého národa. V rámci projektu Hýbeme se hezky česky společně se Sokolem po celý rok podporujeme sportování dětí a se spoluprací počítáme i do budoucna. Tuto akci bereme jako vyvrcholení podpory v letošním roce, kdy se u sportu mohou potkat celé rodiny, užít si sváteční den spolu a děti se kromě pohybu dozvědí i něco o naší historii. Jsme hrdí, že můžeme být partnerem akce, která spojuje tradice a současnost.“

Na hlavním závodě v Praze pod Petřínem se sešlo celkem 522 účastníků, z toho 109 dětí. V mužské kategorii obsadili první dvě příčky stejní běžci jako v loňském roce. Vítězem se stal Michal Suchý, který zaběhl trasu Petřínskými sady v délce 6,7 km za 24:10 minut. Jako druhý pak doběhl Tomáš Svoboda s odstupem 1:39 minuty. Jako první žena v cíli byla Kacířová Svatoslava s časem 30:06.

V zázemí pražského závodu se účastníci mohli setkat i se samotným tatíčkem Masarykem, byl pro ně připraven bohatý doprovodný program, jazzový koncert a mnoho dalšího. Na startu závodu si každý plácl s ambasadory běhu Davidem a Tomem Svobodovými, Jirkou Ježkem a Kubou Kohákem. Na trase zase s Antonínem Panenkou, který přišel závodníky podpořit do zázemí i Petřínských sadů. V Dobříši se na startu objevil běžecký tandem Running2, v Děčíně světový šampion v boxu Lukáš Konečný a v Sokolově tradičně vyběhl běžecký guru Miloš Škorpil.

Běžecký den měl i charitativní rozměr. Pomáhalo se mladému bratru Adamovi z Jablonce nad Nisou, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Ani to mu nebrání v tom být nadšeným sokolem a sportovcem. V rámci registrací přispěli závodníci Adamovi a jeho rodině částkou 70 950 Kč, kterou využijí na nákladné rehabilitace.

V Praze mohli závodníci v rámci ČEZ Energy zóny našeho generálního partnera Skupiny ČEZ přispět jízdou na handbiku České obci sokolské, a to na sportovní vybavení pro děti a mládež. „Sport a pohyb nám všem přináší radost a energii. Kromě sportovního zážitku si mohli účastníci Sokolského běhu navíc odnést také dobrý pocit, že pomohli druhým. Například prostřednictvím aplikace EPP - Pomáhej pohybem Nadace ČEZ. Díky všem zúčastněným tak dostanou nové sportovní vybavení ti nejmenší sportovci, kteří v sokolovnách po celé ČR získávají základy pohybové gramotnosti,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Jedním z hlavních hesel letošních závodů bylo Ve zdravém těle zdravý duch”. Co víc si můžeme pro sebe i své blízké přát? A proto sportu zdar a na viděnou 28. října 2022 na čtvrtém ročníku Sokolského běhu republiky!

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku

GENERÁLNÍ PARTNER